Det startede med Ti på Topp på Laksebørsen i Overhalla, som siden blev til Top 30. En komplet samlet Top 30 (med registrerede fangster) har jeg indtil videre kunnet tilvejebringe fra 2000 og frem. Tabelhoveder med farven er ikke komplette. 1999 er næsten komplet, mens 1997 og 1998 mangler en del og er derfor kun taget med som Top 20. Indtil 2000 havde Grong og Overhalla hver sin laksebørs.

Top 30, NVD 2016

Dato Vald Fisker/Roer Vekt Redskap Elv
19.06.2016 Heknin Robert Martinsen
19
Meitemar Namsen
25.08.2016 Sellæg Harold Lorentsen 18.1 Flue Namsen
05.06.2016 Nedre fiskumfoss Bjørn Tore Nordlund 17.5 Meitemar Namsen
12.08.2016 Øiem / Holandsøya Håkon og Morten Lauritsen 16.7 Flue Namsen
28.06.2016 Sellæg Hans Lundgren 16.7 Meitemar Namsen
01.06.2016 Nedre vibstad Øyvind Liabø 16.5 Wobbler Namsen
19.06.2016 Øvre vibstad Jan Magnus / Jan Morten Elverum /
Overhalla H
16.3 Wobbler Namsen
18.05.2016 Fuglår / Bjørnes Odd A. Klaussen/Gunnar Bergstrand OJFF 16.1 Wobbler Bjøra
26.05.2016 Himo / Rodum Lars Solberg
16
Flue Bjøra
09.06.2016 Sellæg Lars Kristian Lervoll
16
Wobbler Namsen
30.08.2016 Øiem / Holandsøya Pål
16
Wobbler Namsen
09.06.2016 Valskrå Pekka Aarnio/Arto Ukkonen 15.8 Wobbler Namsen
07.06.2016 Øvre veiem / Bjerken Martin Bjerkaker 15.6 Wobbler Namsen
01.06.2016 Foss / Engstad Frode Torsholen 15.2 Wobbler Namsen
10.06.2016 Berre Stig Indgjerdingen / Jan Bjørnar Totsås 15.2 Wobbler Namsen
20.05.2016 Flasnes / Glømmen Terje Dahl/Rune Aardal 15.2 Wobbler Bjøra
05.06.2016 Jørem Bjørn Rørvik 15.1 Sluk Namsen
06.06.2016 Grande / Vold Lars Rasmussen 15.1 Wobbler Namsen
01.06.2016 Fuglår / Bjørnes Bjørn Heen
15
Wobbler Bjøra
30.08.2016 Mediå / Fossland Peter Kolström
15
Flue Namsen
20.06.2016 Seem Bert Sjödin
15
Meitemar Namsen
01.06.2016 Steinan / Råbakkan Einar Rødseth/PTR 14.9 Wobbler Namsen
08.07.2016 Værem Gård Torgeir Salberg 14.6 Flue Namsen
19.07.2016 Sellæg Mathias Storihle 14.5 Flue Namsen
01.06.2016 Krukårn Odd Bjørnar Bjørkås 14.5 Wobbler Namsen
11.06.2016 Grande / Melhus Erik Syvertsen 14.4 Wobbler Namsen
09.06.2016 Sellæg Ola Brathlie 14.2 Wobbler Namsen
04.06.2016 Grande / Music box Mathias Bast fritzon 14.2 Wobbler Namsen
04.07.2016 Mediå / Fossland Berndt Hochmann 14.1 Flue Namsen
01.06.2016 Øvre vibstad Odd Samuelsen
14
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2015

Dato Vald Fisker/Roer Vekt Redskap Elv
13.06.2015 Øvre Vibstad Erik Aas/ Jacob Kleiven 18.7 Wobbler Namsen
01.06.2015 Grande / Vold Søren Rasmussen / Christian 18.5 Wobbler Namsen
16.07.2015 Gartland/Rosset Helge D/Morten Ø 18 Sluk Namsen
23.05.2015 Himo / Rodum Steffen Solberg /Roer: Frank Bruheim / Frank 17.5 Wobbler Bjøra
21.08.2015 Grande / Rodum Öivind Paulsen / Anthon Ulmborg/team skogmo 17.2 Wobbler Namsen
31.05.2015 Eida Øyvind Kleiven 17.2 Sluk Eida
15.06.2015 Krukårn Stian Bruaset / Jan Bjørnar Totsås 16.5 Wobbler Namsen
20.06.2015 Foss / Engstad Peder Smetbak Eriksen / Julius Maske 15.8 Wobbler Namsen
25.06.2015 Øvre Vibstad Rune Skoglund / Robert Martinsen 15.7 Wobbler Namsen
06.06.2015 Øy / Bertnem Henrik Steenbjerge - Overhalla Hotel / Henrik 15.3 Wobbler Namsen
01.06.2015 Valskrå Ivar Kleiven / Steinar Aasgaard 15.2 Wobbler Namsen
28.06.2015 Grande / Rodum Bård Dahle/ Jørgen Andersen 15.1 Wobbler Namsen
27.06.2015 Nedre Vibstad Bo Olsson / Christian Axelsson 15.1 Wobbler Namsen
31.07.2015 Heknin Elias Bakkebø / Jørgen T. - Overhalla Hotel 15 Wobbler Namsen
09.06.2015 Krukårn Otto G. Tidemand / Eilif Rygh 15 Wobbler Namsen
07.06.2015 Sellæghylla Walter Ebert 15 Meitemar Namsen
04.06.2015 Øvre Vibstad Svein Edvardsen / Per Årmo OJFF 15 Wobbler Namsen
14.08.2015 Heknin Magne Fladby 14.8 Meitemar Namsen
08.06.2015 Lilleøen/Storøya Asle Vebostad / Bjørnar Sagvik 14.6 Wobbler Namsen
08.06.2015 Flasnes / Glømmen Harry .R Bakken / Bo Ohlsson 14.6 Wobbler Bjøra
05.08.2015 Eidsvatnet Leena/Pentti Pakarinen 14.5 Wobbler Eidsvatn
18.06.2015 Østduun Mogens MO Wobbler / Ole 14.5 Wobbler Namsen
14.06.2015 Himo / Rodum Jørgen Nielsen 14.5 Meitemar Bjøra
11.07.2015 Nedre Vibstad Tor Nykvist 14.3 Wobbler Namsen
08.06.2015 Krukårn Ole Borge / Sigve Færøvik 14.3 Wobbler Namsen
27.06.2015 Lilleøen/Storøya Tomi salonen tts team 14.2 Wobbler Namsen
04.06.2015 Storem / Veium Andre Syversen / Alexander Sundsbarm 14.2 Wobbler Namsen
08.06.2015 Grande / Ranum Tommy Andersson/ Brian Andersson 14.1 Wobbler Namsen
16.06.2015 Krukårn Gyrd Thoresen / Pål T. Råbakken 13.8 Wobbler Namsen
16.06.2015 Øiem/Holandsøya Frode Røstum 13.7 Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2014

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
02.06.2014 Grande / Rodum Erik Falck/Simen Prestegård
23.4
Wobbler Namsen
26.06.2014 Seem Bert Edvin Sjödin
18.5
Meitemark Namsen
13.06.2014 Grande / Ranum Stig Indgjerdingen / Olav Lian
18
Wobbler Namsen
13.06.2014 Grande / Ranum Team Skogmo / Stig (Team Subaru)
18
Wobbler Namsen
01.06.2014 Valskrå Jo Arild Havstein / Jan Karsten Lassemo
17.5
Wobbler Namsen
30.05.2014 Flasnes / Glømmen Knut Prestegård/Ivar.A.Rive
17.2
Wobbler Bjøra
10.06.2014 Grande / Ranum Karsten Nielsen
17
Meitemark Namsen
08.06.2014 Homstad / Mælen Juhanni Numisto
17
Wobbler Namsen
03.06.2014 Krukårn Arild Rygg / Harold Lorentsen
17
Wobbler Namsen
20.07.2014 Himo / Rodum Joel Barbat
16.6
Meitemark Bjøra
27.05.2014 Storskogmo / Fallet Johnny Donne / Eivind Aasen
16.5
Wobbler Bjøra
25.08.2014 Nedre Mediå Øyvind Kleven
16
Flue Namsen
07.08.2014 Moum/Heggum Svein Erling Linge
16
Wobbler Namsen
06.07.2014 Seem Bert Edvin Sjødin
16
Meitemark Namsen
18.06.2014 Sellæg Andre Slawinski
16
Meitemark Namsen
23.05.2014 Fuglem / Bjørnes Bo Christiansen / Bjørnar Breivik
16
Sluk Bjøra
01.06.2014 Gartland/Rosset Ketil Skår / Raymond Johansen
15.4
Wobbler Namsen
10.08.2014 Seem Frode Kristiansen
15.2
Flue Namsen
09.06.2014 Grande / Hildrum Steen og Tommy Andersen
15.2
Wobbler Namsen
07.08.2014 Tørrisdalen Iver Løvhaugen/Per A. Løvhaugen
15.1
Wobbler Namsen
22.08.2014 Nedre Vibstad Britt- Marie Petersson / Harold Lorentsen
15
Wobbler Namsen
22.08.2014 Sellæghylla Rita Vanebo / Knut Vanebo
15
Wobbler Namsen
27.06.2014 Seem J. F. Frange
15
Meitemark Namsen
15.06.2014 Røttesmo / Glømmen Ragnvald Pettersen
15
Meitemark Bjøra
14.06.2014 Valskrå Jyri Hievanen / Mikko Rehtila
15
Wobbler Namsen
06.06.2014 Bertnem / Storem Lassinen/Jacob
15
Wobbler Namsen
05.06.2014 Foss / Engstad Per Inge Engstad / Geir Aasvestad
14.7
Wobbler Namsen
13.06.2014 Heknin Rune Danielsen / Jonny Rian
14.6
Flue Namsen
17.06.2014 Seem Bert Edvin Sjödin
14.5
Meitemark Namsen
01.07.2014 Himo / Rodum Tore Haukø
14
Flue Bjøra

Top 30, NVD 2013

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
09.06.2013 Øvre Vibstad Marius Enes / Ted Løvold
19.4
Wobbler Namsen
06.08.2013 Gartland/Rosset Lars Boye Løvaas
18
Sluk Namsen
29.08.2013 Øiem/Holandsøya Bjørn Olsen / Bo Olsson
17.5
Sluk Namsen
15.06.2013 Nedre NN (Ukjent Fisker)
17.4
Sluk Namsen
10.07.2013 Øiem/Holandsøya Ivar Kleiven / Tor Kirkbakk
17.2
Wobbler Namsen
24.08.2013 Øy / Bertnem Line Føynum / Trond Føynum
17
Flue Namsen
01.06.2013 Moum/Heggum Ole G. Klevan
17
Wobbler Namsen
22.08.2013 Bertnem / Storem Per Olav Rian/Jonny Rian
16.5
Wobbler Namsen
03.07.2013 Bertnum / Klykken Eskild Sund
16
Meitemark Namsen
16.06.2013 Foss / Melhus Arild Hagaløkken / Bo S. Olsson
16
Wobbler Namsen
31.05.2013 Sone 9 Øyvind Kleven
16
Flue EIDA
09.06.2013 Sellæg Ulo Faremo
15.5
Meitemark Namsen
16.06.2013 Oppdal / Ristad Erlend Stein / Erik Stein
15.3
Wobbler Namsen
04.08.2013 Seem Johan Lundin
15.2
Flue Namsen
18.06.2013 Storem / Veium Arve Midthun
15
Wobbler Namsen
25.06.2013 Oppdal / Ristad Jonas Fredsvik / Helge Storihle
14.7
Wobbler Namsen
27.06.2013 Mediå/Fossland Andor Jernstad
14.6
Meitemark Namsen
17.06.2013 Bertnum / Klykken Andre Nepestad / Nicolai Draugsvold
14.6
Wobbler Namsen
17.06.2013 Østduun Team Maja.
14.5
Wobbler Namsen
16.07.2013 Krukårn Arnt Sitter / Ivar Bruun
14.4
Wobbler Namsen
17.06.2013 Lilleøen/Strøya Tomi Salonen
14.2
Wobbler Namsen
29.05.2013 Flasnes / Glømmen Skogmo Gjestegiveri /Axel G
14.2
Wobbler Bjøra
10.07.2013 Sellæg Torbjørn Lassemo / Rune Lassemo
14
Wobbler Namsen
06.06.2013 Homstad / Mælen Timo Takkinen / Ilkka Silkamo
14
Wobbler Namsen
21.07.2013 Tømmeråsfoss. Øverhøla Team Bjørnar Moe
13.8
Meitemark Sanddøla
16.07.2013 Øvre Vibstad Cros - Bonhomme / Overhalla Hotel
13.7
Meitemark Namsen
24.07.2013 Sone 9 Øyvind Kleiven
13.6
Flue EIDA
14.07.2013 Foss / Melhus Håkan Johansson / Kjell Petersson
13.5
Wobbler Namsen
11.07.2013 Øiem/Holandsøya Oddbjørn Landsem
13.5
Meitemark Namsen
23.06.2013 Grande / Hildrum Ahlsell: O.Tellebon/ S.Samulshaug
13.5
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2012

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
15.07.2012 Vie/Leir Markko Hiltunen / Jussi Tanhuanpää
20.3
Wobbler Namsen
27.08.2012 Øvre Vibstad Eskil Skarland/Geir Lysberg
19.5
Mark Namsen
13.06.2012 Krukårn B.Slettnes/G.Pedersen-Lilleøen Gård
19.5
Wobbler Namsen
12.06.2012 Flasnes / Glømmen Stig Helmersen/Erik Anda Team Skogmo
18.4
Wobbler Bjøra
15.06.2012 Himo / Rodum Bosse Sjøstedt
18
Mark Bjøra
02.06.2012 Flasnes / Glømmen Lars Nordbø/ Erik Anda Team Skogmo
18
Wobbler Bjøra
03.06.2012 Storem / Veium Peder Suhr/Ayna Heilong Overhalla Hotell
17.4
Wobbler Namsen
09.06.2012 Heknin Per F. Hetty / Tor Kj. Nagelhus - Overhal
16.6
Wobbler Namsen
13.06.2012 Jørem Martin Andersen/Mike Rasmussen
16.2
Flue Namsen
12.06.2012 Gartland/Rosset VRBAN/ Eivind Leksås
16
Wobbler Namsen
07.06.2012 Grande / Hildrum Kristen Kristiansen / Stig Walberg
16
Wobbler Namsen
26.06.2012 Foss / Melhus Roar Aasen / Peter Hjortbøl
15.6
Wobbler Namsen
02.07.2012 Seem Bert Sjødin
15.5
Mark Namsen
16.06.2012 Øvre Vibstad Team Overhalla - Sven/ Overhalla hotell
15.5
Wobbler Namsen
11.06.2012 Mediå / Fossland Matti Sundberg
15.2
Wobbler Namsen
01.06.2012 Fuglår / Skjørland Per Arne Damm / Olav Lian
15.2
Wobbler Bjøra
23.07.2012 Seem Bert Sjødin
15.1
Mark Namsen
23.07.2012 Nedre Sanddøla, Mediå Gr.lag Per G. Lieberg, UNF
15
Mark Sanddøla
20.07.2012 Flasnes / Glømmen Roger Johansen
15
Flue Bjøra
19.07.2012 Seem Bert Sjødin
15
Mark Namsen
15.07.2012 Nedre Vibstad Niels Flade/Håvard Furulund
15
Flue Namsen
09.06.2012 Valskrå Torvinen / Kauppinen
15
Wobbler Namsen
05.06.2012 Sellæghylla Lars Rennemo
15
Mark Namsen
28.08.2012 Fiskumfoss Per Jonsson
14.9
Flue Namsen
26.06.2012 Krukårn Alf Hildrum/Rune Lassemo - Namsen Adv.
14.8
Wobbler Namsen
16.06.2012 Heknin Jan Balstad/Rune Lassemo - Namsen Adv.
14.6
Wobbler Namsen
31.08.2012 Foss / Melhus Jörn Brunvall / Team Skogmo
14.5
Flue Namsen
01.07.2012 Heknin Sten Østebø / Ted J. Løvold
14.5
Wobbler Namsen
27.06.2012 Moum/Heggum Knut G. Aspelin
14.5
Wobbler Namsen
21.06.2012 Råum / Romstad Ole Inge Raaum
14.5
Mark Søråa

Top 30, NVD 2011

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
13.07.2011 Tømmeråsfoss Øverhøla Karsten Kleven
23.6
Mark Sanddøla
01.06.2011 Grande / Vold Christian Rasmussen / Søren Rasmussen
23
Wobbler Namsen
19.06.2011 Sellæg Eilif Rygh / Rune Lassemo
22.4
Mark Namsen
01.06.2011 Grande / Musicboks Christopher og Leif Rosenkilde
21.6
Wobbler Namsen
01.07.2011 Gartland/Rosset Marissa /Staffan Söderholm
20
Wobbler Namsen
23.06.2011 Foss / Melhus Aud Kvale (roer Kjell Petterson)
19.4
Wobbler Namsen
11.06.2011 Øy / Bertnem Gregory L. / Overhalla Hotel
19.2
Wobbler Namsen
15.06.2011 Krukårn Klaus Karlsen/ Lars Rennemo
19
Wobbler Namsen
06.06.2011 Sellæghylla Roger Løkkemo
18.8
Mark Namsen
23.06.2011 Lilleøen / Storøya Make
18.6
Wobbler Namsen
01.06.2011 Grande / Musicboks Roald Arntsen
18.6
Wobbler Namsen
02.07.2011 Øvre Vibstad Ole Anton Helgeland / Arvid Prestø
18.3
Mark Namsen
01.06.2011 Storskogmo / Fallet Jan Gregor Sandblost/Are Sveinung Leira
18.3
Wobbler Bjøra
01.06.2011 Foss / Engstad Lasse Laursen / Harry Østergaard
17.7
Wobbler Namsen
03.06.2011 Bertnem / Storem Harald Nerland / Torger Haugen
17.5
Sluk Namsen
09.08.2011 Øiem/Holandsøya Gøril og Sara Valskrkå / Jacob Kleiven
17
Wobbler Namsen
06.06.2011 Værem Greger Moland
16.7
Mark Namsen
31.05.2011 Røttesmo / Skjørland Harry Østergaard/Lasse Laursen
16.5
Wobbler Bjøra
01.06.2011 Storem / Veium Herman Stirken / Overhalla Hotel
16.2
Wobbler Namsen
10.08.2011 Råum / Romstad Ole Inge Raaum
16
Mark Søråa
16.06.2011 Homstad / Mælen Juhanni Nummisto / Anders Solander
16
Wobbler Namsen
15.06.2011 Hunn / Furre Emil og Erland Opsahl
16
Wobbler Namsen
05.06.2011 Gartland/Rosset Tor Egil Kaslegaard/Eivind Leksås
16
Wobbler Namsen
18.06.2011 Foss / Melhus Arild Hagaløkken / Bo Olsson
15.9
Wobbler Namsen
04.06.2011 Røttesmo / Glømmen Gunnar Indrebø
15.6
Mark Bjøra
20.07.2011 Moum/Heggum Ragnvald Oulie-Hansen
15.5
Wobbler Namsen
22.06.2011 Flasnes / Glømmen Erik Anda
15.5
Flue Bjøra
16.06.2011 Grande / Vold Jesper Mortensen / Jimmy Møgelhøj
15.5
Wobbler Namsen
04.06.2011 Flasnes / Glømmen Erik Anda/Team Skogmo
15.2
Mark Bjøra
02.06.2011 Øiem/Holandsøya J. Orvis / Upper Namsen fishing
15.2
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2010

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
19.06.2010 Foss / Engstad Odd Rønningsveen / Geir Jarle Bjørneng
22.8
Wobbler Namsen
10.06.2010 Vie/Leir Ari Lukka / Eino Räsänen
22.7
Wobbler Namsen
02.06.2010 Seem Hanson/Søderlund
22
Wobbler Namsen
01.06.2010 Nedre Vibstad Åse haugenWaldahl/Tom Rune Klykken
21
Wobbler Namsen
05.07.2010 Mediå / Fossland Haakon Lundborg Upper Namsen Fishing
20.1
Mark Namsen
28.07.2010 Foss / Melhus Håkan Johansson / Kjell Petterson
19.7
Wobbler Namsen
03.08.2010 Øy / Bertnem Magne Bjerregård
19.5
Wobbler Namsen
30.05.2010 Fuglår / Bjørnes Bodil H. Lillemark / Per Olav Lie
19.4
Wobbler Bjøra
14.06.2010 Nedre Vibstad Roar Stubø/Helge Strand
18.5
Wobbler Namsen
20.06.2010 Heknin Otto G. Tidemand / Rune Lassemo
18.1
Wobbler Namsen
12.06.2010 Tømmeråsfoss Nerhøla Vidar Bruvold
18
Mark Sanddøla
24.06.2010 Grande / Hildrum Robert Martinsen
17.8
Mark Namsen
08.07.2010 Seem Bert Sjødin
17.5
Mark Namsen
16.06.2010 Grande / Ranum Fredrik Bråthen
17.5
Mark Namsen
04.06.2010 Grande / Musicboks Øyvind Paulsen / Roald Arntsen
17.3
Wobbler Namsen
07.06.2010 Øvre Vibstad Sivert Frøseth/Ø Lindberg
17.2
Wobbler Namsen
11.06.2010 Seem Bert Sjødin
17
Mark Namsen
02.06.2010 Berre Kai Strat / Kjell I Lyngsnes
16.9
Wobbler Namsen
19.06.2010 Flasnes / Glømmen Bård Terje Djuvsland
16.8
Flue Bjøra
01.06.2010 Øvre Vibstad Robert Martinsen/Geir Lysberg
16.8
Wobbler Namsen
15.07.2010 Foss / Engstad Team Tònning
16.5
Wobbler Namsen
04.06.2010 Foss / Melhus Harry Østergaard / Lasse Laursen
16.1
Wobbler Namsen
07.06.2010 Krukårn Heinz Hahn/Jo Birger Furulund
16
Wobbler Namsen
26.06.2010 Sellæg Lars Rennemo
15.8
Mark Namsen
20.06.2010 Tørrisdal Anders Berglund
15.8
Mark Namsen
01.06.2010 Øvre Vibstad Geir Nyhus / Arvid Prestø
15.8
Wobbler Namsen
19.06.2010 Sellæg Lars Rennemo
15.7
Mark Namsen
08.06.2010 Heknin Tor Nordhagen / Torbjørn Lassemo
15.7
Wobbler Namsen
15.06.2010 Oppdal / Ristad Are Stokkstad / Sigve Færøvik
15.5
Wobbler Namsen
07.06.2010 Gartland/Rosset Cato Sørebø /Lars H Andersen
15.5
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2009

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
06.06.2009 Øvre Vibstad Ragnar Tenvik / Tor Kj Nagelhus
24.7
Wobbler Namsen
06.06.2009 Røttesmo / Glømmen Sigurd Krakeli / Helene Krakeli
19.3
Spinner Bjøra
02.06.2009 Øvre Vibstad Per Årmo / Svein Edvardsen
19.2
Wobbler Namsen
10.06.2009 Kvittum Laks og Karsk v / Ola Moe
18.5
Wobbler Namsen
27.07.2009 Nedre Vibstad Tor Nykvist / Håvard Furulund
18.2
Wobbler Namsen
15.06.2009 Østduun Pauli Bode/Kield Blæsild
18
Wobbler Namsen
14.06.2009 Seem Jan Ove Thoresen
17.8
Mark Namsen
02.06.2009 Sellæg Ole P. Aanestad / J.B Totsås
17.3
Wobbler Namsen
30.07.2009 Grandaunet / Gansmo Morten Nagelhus / Lidiya
17.2
Wobbler Namsen
02.06.2009 Øvre Veiem / Bjerken Even Amdal
17.1
Wobbler Namsen
02.06.2009 Sellæg Magnus Narum / Nils Gjøran Bakken
17
Wobbler Namsen
02.06.2009 Homstad / Mælen Per Erik Forslund
16.9
Wobbler Namsen
02.06.2009 Øy / Bertnem Terje A. Bogen / Overhalla Hotel
16.8
Wobbler Namsen
09.06.2009 Grande / Musicboks J.Maniervi/H.Koivu
16.7
Wobbler Namsen
01.06.2009 Krukårn Jaakko Turenen / Hanen Kjellman
16.7
Wobbler Namsen
01.06.2009 Kvittum Kjell Herman Andersen
16.6
Wobbler Namsen
10.07.2009 Seem Olav Lappegård
16.5
Flue Namsen
10.06.2009 Oppdal / Ristad Espen Mjøen / Lars Rennemo
16.5
Wobbler Namsen
26.06.2009 Nedre Grong Rune Nøstdal/ Hans Gunnna Grong
16.4
Wobbler Namsen
16.06.2009 Moum/Heggum Knut Heiberg Andersen
16.4
Wobbler Namsen
02.06.2009 Homstad / Mælen Eero Vesterinen
16.4
Wobbler Namsen
10.06.2009 Kvittum Laks og Karsk v / Vidar Bruvoll
16.3
Wobbler Namsen
01.06.2009 Værem Oddmund Augdal
16.2
Mark Namsen
01.06.2009 Øvre Vibstad Robert Martinsen / Geir Lysberg
16.2
Wobbler Namsen
28.07.2009 Vie/Leir Seppo Innilä og Anssi Taskinen
16.1
Wobbler Namsen
02.06.2009 Kvittum Pål Friman Clausen
16.1
Wobbler Namsen
28.07.2009 Øiem/Holandsøya Gøril Valskrå / Jacob Kleiven
16
Wobbler Namsen
14.06.2009 Lilleøen / Storøya Christian Axelson / Håvard Furulund
16
Wobbler Namsen
01.06.2009 Værem Ronny Jakobsen
16
Mark Namsen
27.05.2009 Fuglår / Bjørnes Gunnar Bergstrand
15.6
Mark Bjøra

Top 30, NVD 2008

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
18.06.2008 Seem Bert Sjødin
20.6
Mark Namsen
10.06.2008 Grande / Hildrum Jens Otto Moltke-Hansen / O F Skulstad
20.6
Wobbler Namsen
30.06.2008 Homstad / Mælen Hannu Kalliomaa / Matti Keski-Korpi
20.5
Wobbler Namsen
01.06.2008 Oppdal / Ristad Helge Osmundsen / Bjørn Handeland
20.5
Sluk Namsen
12.06.2008 Steinan / Råbakkan Rainer Wagner / Bjørnar Breivik
19.3
Wobbler Namsen
13.06.2008 Flasnes / Glømmen Erik / Stig Team Skogmo
19.1
Wobbler Bjøra
01.06.2008 Røttesmo / Glømmen Knut Aakerøy
19.1
Mark Bjøra
04.06.2008 Foss / Engstad jonar nynes
18.7
Sluk Namsen
14.06.2008 Gartland/Rosset Robert Speakman/Otto Gartland
18.2
Flue Namsen
05.06.2008 Værem Håkan Johnson
18.1
Mark Namsen
01.06.2008 Øvre Veiem / Bjerken Team Windrosso
18
Wobbler Namsen
23.07.2008 Sellæg Jarl Tønnessen / Jo Birger Furulund
17.3
Sluk Namsen
01.06.2008 Lilleberre / Veium Stig / Erik Team Skogmo
17.3
Wobbler Namsen
25.06.2008 Valskrå Cato Johansen/ Jørn Schuman
17.2
Wobbler Namsen
16.06.2008 Fuglem / Bjørnes Remi Olaisen/Raymon Reppen
17.1
Wobbler Bjøra
02.06.2008 Homstad / Mælen Esa Karhumäk / Eero Vesterinen
17.1
Wobbler Namsen
01.06.2008 Seem Jan-Åge Thoresen
17.1
Sluk Namsen
01.06.2008 Grande / Ranum Pål Magne Hisdal / Vilhelm Skilhagen
16.8
Wobbler Namsen
02.06.2008 Valskrå Ivar Kleiven/Jacob Kleiven
16.6
Wobbler Namsen
23.06.2008 Lilleberre / Veium Sigurd Lønnve / Geirfinn Refnes
16.2
Wobbler Namsen
01.06.2008 Kvittum Einar Østraat
16.2
Wobbler Namsen
25.06.2008 Grande / Ranum Hans Hanto / Sven B
16
Wobbler Namsen
01.06.2008 Øvre Veiem / Bjerken Team Windrosso
16
Wobbler Namsen
25.06.2008 Øvre Vibstad Robert Martinsen / Geir Lysberg
15.8
Wobbler Namsen
03.06.2008 Østduun Jan Haarstad/ Reidar Schiberg
15.6
Wobbler Namsen
01.06.2008 Værem Svein Atle Reitan
15.6
Mark Namsen
17.06.2008 Værem Hans Müller
15.5
Flue Namsen
12.06.2008 Sellæg Per H. Pedersen / Sellæg Gård
15.5
Wobbler Namsen
11.06.2008 Kjøglum / Okstad H.J.F.F Ragnar Hauge
15.5
Sluk Søråa
18.06.2008 Grandaunet / Gansmo Magne Fiske / Jo Birger
15.3
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2007

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
18.05.2007 Røttesmo / Glømmen Gunnar Indrebø
23
Mark Bjøra
17.06.2007 Sellæg Tom Christensen/ Sigve Færøvik
22
Wobbler Namsen
18.06.2007 Grande / Ranum Kristen Kristiansen / Stig Walberg
20.5
Wobbler Namsen
31.08.2007 Øvre Vibstad Bjørn Kaldal / Jan Elverum
19.5
Wobbler Namsen
09.06.2007 Øvre Vibstad Geir Pedersen / Ole Morten Heir
19.5
Wobbler Namsen
28.06.2007 Heknin Knut W. Thoresen / Svein barø
18.7
Wobbler Namsen
04.06.2007 Lilleøen / Storøya Bård Johansen / Arne Eidesmo
18.5
Wobbler Namsen
01.06.2007 Nedre Vibstad Geir Nyhus / Arvid Prestø
18.5
Wobbler Namsen
05.06.2007 Foss / Melhus Ilkka Purhonen/ Leo Repo
18
Wobbler Namsen
01.06.2007 Seem Søderlund/hansson
17.8
Wobbler Namsen
29.08.2007 Grande / Ranum Hans Petter Bjørningstad/Geirfind Refsnes
17.7
Wobbler Namsen
12.06.2007 Nedre Vibstad Geir Pedersen / Ole Morten Heir
17.5
Wobbler Namsen
01.06.2007 Sellæg Kai Stolen
17.5
Wobbler Namsen
27.05.2007 Røttesmo / Glømmen Rune Flataas
17.3
Mark Bjøra
31.08.2007 Østduun T.Kirkbakk/JAL Satt ut igjen
17
Wobbler Namsen
03.06.2007 Krukårn Heinz Hahn/Jo B. Furulund
17
Wobbler Namsen
25.05.2007 Røttesmo / Glømmen Anniken Høeg Rasmussen/E.Anda
17
Flue Bjøra
01.06.2007 Vie/Leir M. Tyynelä/M. Ruuskanen
16.7
Wobbler Namsen
17.07.2007 Øvre Vibstad Haaken Christensen / Tor Kjetil Nagelhus
16.5
Wobbler Namsen
02.06.2007 Krukårn Ove Løvåsen/Jo Kolberg
16.5
Wobbler Namsen
01.06.2007 Øvre Vibstad Pål Lid / Lars Petter Langås
16.5
Wobbler Namsen
01.06.2007 Krukårn Roar Arne Solli / Tom Rune Klykken
16.5
Wobbler Namsen
03.06.2007 Krukårn Tore Hansen
16
Mark Namsen
19.07.2007 Grande / Hildrum Anniken S. Andersen / Jan Andersen
15.5
Wobbler Namsen
13.06.2007 Moum/Heggum Gøran G/Bj.Eidem
15.4
Wobbler Namsen
29.08.2007 Himo / Rodum Edgar Trøen
15.3
Flue Bjøra
14.06.2007 Sellæg Knut Vanebo
15.3
Mark Namsen
10.06.2007 Foss / Melhus Rune Hagerup/ Tore Elverum
15.2
Wobbler Namsen
28.08.2007 Røttesmo / Glømmen Geir Johansen
15
Flue Bjøra
13.07.2007 Valskrå Torbjørn Buljo / J.I Valskrå
15
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2006

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
04.06.2006 Tørisdalen Simen Løvhaugen / Tage R. Øiahals
20.5
Wobbler Namsen
01.06.2006 Seem Hansson / Søderlund
19.9
Wobbler Namsen
19.05.2006 Fuglår / Bjørnes Per O. og Torbjørn Lie
19.5
Mark Bjøra
24.05.2006 Flasnes / Glømmen Kristian Hiorth / Erik Anda
18.4
Wobbler Bjøra
27.05.2006 Himo / Rodum Micael Fredrikson
17.8
Flue Bjøra
09.06.2006 Krukårn N.R.Ove Rygh / Håvard Furulund
17.2
Wobbler Namsen
05.06.2006 Moum/Heggum Ingrid Moum / P. O. Moum
16.7
Wobbler Namsen
14.06.2006 Valskrå E. Lievonen / E. Räsänen
16.6
Wobbler Namsen
01.06.2006 Øvre Vibstad Geir Tollefsen/Rune Lassemo
16.5
Wobbler Namsen
16.07.2006 Valskrå Kim Kirkreit
16.2
Mark Namsen
19.06.2006 Krukårn Ane Lilleberre / Øystein Aunet
15.7
Wobbler Namsen
23.05.2006 Himo / Rodum Lars Erik Solberg
15.7
Flue Bjøra
12.07.2006 Valskrå Ivar og Jacob Kleiven
15.3
Wobbler Namsen
21.06.2006 Jørem J.C Pedersen / M.Andersen
15
Wobbler Namsen
10.06.2006 Moum/Heggum Dag Eggan/TJHeggum
15
Wobbler Namsen
01.06.2006 Øvre Grong Jørn Lyseggen / K. Hermanstad
15
Wobbler Namsen
29.05.2006 Himo / Rodum Guy Chagnon
15
Mark Bjøra
06.06.2006 Røttesmo / Glømmen Knut Prestgård / Ivar A Rud
14.8
Wobbler Bjøra
14.06.2006 Værem Hans Müller
14.5
Flue Namsen
06.06.2006 Nedre Vibstad Magne Trolsrud
14
Wobbler Namsen
06.06.2006 Nerhøla Tømmeråsfoss Team Lilløen
14
Ukjent Sanddøla
03.06.2006 Heknin Svein Petter Erdal / Jon Ivar Kroken
14
Wobbler Namsen
01.06.2006 Moum/Heggum Ingrid Moum
14
Wobbler Namsen
25.05.2006 Bjørnes / Storskogmo Bo Chrstiansen / Bjørnar Breivik
14
Wobbler Bjøra
28.05.2006 Røttesmo / Glømmen Reiner Wagner / Bjørnar Breivik
13.8
Wobbler Bjøra
26.06.2006 Moum/Heggum Knut A. / T.J Heggum
13.7
Wobbler Namsen
05.06.2006 Storskogmo / Fallet Mats Ove Moe
13.7
Wobbler Bjøra
28.08.2006 Homstad / Mælen Janne V / Erkki H
13.5
Wobbler Namsen
15.08.2006 Himo / Rodum BARBAT (bilde kommer)
13.5
Mark Bjøra
06.06.2006 Hammer / Tyldum Ståle Urdsals
13.5
Mark Søråa

Top 30, NVD 2005

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
12.07.2005 Øvre Veium / Bjerken Bjørn Handeland
20.3
Flue Namsen
09.06.2005 Krukårn Idar Bjerkenås/Jarle Klykken
20
Wobbler Namsen
20.06.2005 Bertnem / Klykken Jens Otto Graversen/Lars Larsen
19.5
Wobbler Namsen
03.06.2005 Grande / Vold Poul Jensen/Peter Holager
19.2
Wobbler Namsen
14.07.2005 Fiskumfoss Terje Johansen
19
Flue Namsen
03.06.2005 Foss / Engstad Sørensen / Jacobsen
18.7
Wobbler Namsen
04.06.2005 Foss / Engstad Richi Wagner/ Hans Wagner
18.7
Wobbler Namsen
17.06.2005 Heknin Geir / Svein
18.2
Wobbler Namsen
07.06.2005 Krukårn Bjørn Handeland/ Ivar Bruun
18.2
Wobbler Namsen
03.06.2005 Flasnes / Glømmen Ole Fredrik Skulstad
18.1
Mark Bjøra
25.06.2005 Foss / Melhus Erik Dahl
17.8
Wobbler Namsen
17.06.2005 Foss / Engstad Ivar Bernseter
17.7
Sluk Namsen
11.06.2005 Bjørnes øvre / Storskogmo Roger H. Johansen / Hallgeir Bjørhusdal
17.6
Wobbler Bjøra
11.06.2005 Øy / Bertnem Solfrid og Arne
17.5
Wobbler Namsen
08.06.2005 Øiem/Holandsøya Morten Skårdal
17.5
Wobbler Namsen
09.06.2005 Fuglår / Skjørland Ole G. Klevan/ Harry Bakken
17.3
Wobbler Bjøra
16.07.2005 Fiskumfoss Ansi Paakarinen
17.3
Flue Namsen
02.06.2005 Grande / Musicbox KristenHeggem/Roy Gjørtz
17.2
Wobbler Namsen
17.06.2005 Røttesmo / Glømmen Gunnar Inderbø
17.2
Mark Bjøra
30.08.2005 Nedre Vibstad Anne-Grete Espelien / Jonny Rian
17
Sluk Namsen
12.06.2005 Oppdal / Ristad Jo von Koss / Ivar Bruun
17
Wobbler Namsen
23.06.2005 Gartland/Rosset Jan G. Sørbø / Morten Vandli
17
Wobbler Namsen
28.06.2005 Fuglår / Skjørland Karl Jacob Hornseth / Jens Petter Nilsen
16.5
Wobbler Bjøra
31.07.2005 Mediå / Fossland Arve Opdahl
16.3
Flue Namsen
15.06.2005 Krukårn Heinz Hahn / Jo Birger Furulund
16.2
Wobbler Namsen
10.07.2005 Øiem/Holandsøya Sverre Kr. Valskrå / Arne T. Valskrå
16.2
Wobbler Namsen
28.08.2005 Berre Bjørn Helgesen / Alf Ryan
16.2
Wobbler Namsen
28.06.2005 Mediå / Fossland Stefan Petri
16.1
Wobbler Namsen
02.07.2005 Heknin Siv S. / Jonny
16
Wobbler Namsen
06.07.2005 Øy / Bertnem Freddy Frandsen / Steen R-Mourier
16
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2004

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
01.06.2004 Grande / Ranum Ole Vidar Aasbak / Jonny Rian
24.3
Wobbler Namsen
23.05.2004 Storskogmo / Fallet Göran Andersson
22
Flue Bjøra
08.07.2004 Øiem/Holandsøya Sverre Trevland
17
Wobbler Namsen
12.07.2004 Gartland/Rosset Sture Lidén
16.7
Mark Namsen
13.07.2004 Værem Gård Jukka Heiskanen
15.6
Flue Namsen
07.06.2004 Moum/Heggum Tord Erik Lien
15.6
Wobbler Namsen
03.07.2004 Foss / Melhus Roald B. Færseth
15.5
Sluk Namsen
08.06.2004 Homstad / Mælen Robert Olson / Bertil Martinsen
15.5
Wobbler Namsen
23.08.2004 Gartland/Rosset Eirik Nagelhus/Einar J. Sandnes
15.5
Sluk Namsen
16.06.2004 Foss / Melhus John Lian / Olav Lund
15.2
Wobbler Namsen
09.07.2004 Valskrå M.Ulriksen/J. Kleiven
15.2
Wobbler Namsen
07.07.2004 Mediå / Fossland H. Müller
15.1
Sluk Namsen
16.06.2004 Sellæg Torbjørn Linge/Christian Axelsson
15
Wobbler Namsen
16.05.2004 Fuglem / Bjørnes Gunnar Bergstrand
14.8
Wobbler Bjøra
16.06.2004 Krukårn Ragnar Martinsen / Ivar Asbøll
14.6
Wobbler Namsen
05.08.2004 Mediå / Fossland Team Loop Tackle Norge v/ Raid
14.5
Flue Namsen
02.07.2004 Øy / Bertnem Karle Anders Øvereng / Frode Gullhav
14.2
Mark Namsen
03.06.2004 Grande / Melhus Arne K. Tornås / Alexander Nilsson
14.2
Wobbler Namsen
19.06.2004 Fiskumfoss Willy Proff
14.2
Mark Namsen
01.06.2004 Foss / Melhus Hans Ottar Blix
14.1
Wobbler Namsen
01.06.2004 Heknin Steinar Saghaug / Audun Stokke
14.1
Wobbler Namsen
13.08.2004 Øy / Bertnem Bergqvist / Toreson
14
Flue Namsen
21.06.2004 Storem Bent Caspersen
14
Mark Namsen
16.06.2004 Lilleøen / Storøya John Magne Pedersen / Håvard Furulund
13.6
Wobbler Namsen
01.06.2004 Sellæghylla Åge Bergerseter / Håvard Furulund
13.6
Wobbler Namsen
12.06.2004 Nedre Grong Jens Staunsbjerg
13.6
Wobbler Namsen
28.05.2004 Hammer / Tyldum Håkon Lona
13.5
Mark Søråa
17.06.2004 Lilleøen / Storøya Erki og Matti
13.5
Wobbler Namsen
06.06.2004 Seem Søderlund/Hansson
13.5
Wobbler Namsen
04.06.2004 Mediå / Fossland Finn Hansen
13.5
Wobbler Namsen

Top 30, NVD 2003

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
01.06.2003 Bertnem / Klykken Sverre Sundsten / Stig Helmersen
22
Wobbler Namsen
20.06.2003 Seem Randi og Helge Hegland
21
Wobbler Namsen
09.06.2003 Øvre Vibstad Ove Andreasen / Øyvind Lindberg
19.5
Wobbler Namsen
03.06.2003 Seem Hanson/Søderlund
18.7
Wobbler Namsen
12.06.2003 Krukårn Frits og Fred Barjak
18.6
Wobbler Namsen
21.06.2003 Oppdal / Ristad Jan Inge Ervik/ Eilif Rygh
18.3
Wobbler Namsen
12.06.2003 Kvittum Eilert Ellefsen
18
Sluk Namsen
23.05.2003 Flasnes / Glømmen Laszlo Bene / Bjørnar Breivik
18
Wobbler Bjøra
14.06.2003 Tørisdalen Lars Gravbrøt
17.5
Sluk Namsen
13.07.2003 Moum/Heggum John L. Høgh
17.3
Mark Namsen
03.06.2003 Krukårn Terje Tangen
17.3
Mark Namsen
02.06.2003 Øvre Veium / Bjerken Jonas Winder
16.7
Wobbler Namsen
08.06.2003 Lilleøen / Storøya Torbjørn Linge/ Harold Lorentsen
16.7
Wobbler Namsen
01.06.2003 Grande / Rodum Bård Dahle / Petter Sara
16.7
Wobbler Namsen
22.06.2003 Mediå / Fossland Mats Jønsson
16.4
Flue Namsen
12.06.2003 Storskogmo / Fallet Tor Karlsen / Hallvar Cock
16.4
Flue Bjøra
08.07.2003 Værem Gård Christian Johnson
16.1
Mark Namsen
19.06.2003 Grande / Hildrum Geir Olsen Bye og Arne Bye
16.1
Wobbler Namsen
11.06.2003 Krukårn H. Hahn / Jo B. Furulund
16.1
Wobbler Namsen
07.06.2003 Tørisdalen Bjørne Jegersen
16
Wobbler Namsen
07.06.2003 Seem Søderlund/Hansson
16
Wobbler Namsen
07.06.2003 Nedre Sanddøla, Mediå Gr.lag Tommy Høsli
16
Mark Sanddøla
05.07.2003 Fiskumfoss Terje Larsen
16
Sluk Namsen
12.06.2003 Røttesmo / Glømmen Bjørn Tho/ Erik Anda
16
Flue Bjøra
01.06.2003 Mediå / Fossland Geir Liabøe
15.8
Wobbler Namsen
08.06.2003 Nedre Grong Morten Mortensen/Jørn Ove Duun
15.7
Wobbler Namsen
21.08.2003 Gartland/Rosset Göran Mattson
15.6
Wobbler Namsen
20.06.2003 Fiskumfoss Parbelle
15.5
Sluk Namsen
22.06.2003 Gartland/Rosset Helge Tornes
15.5
Wobbler Namsen
26.06.2003 Duun/Langnes Namsen Mats Zander
15.3
Flue Namsen

Top 30, NVD 2002

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
01.06.2002 Grande / Hildrum Stig Walberg / Kristen Kristiansen
21.5
Wobbler Namsen
01.06.2002 Grande / Ranum Hans Aage Kofoed
19.1
Wobbler Namsen
01.06.2002 Grande / Hildrum Bjørn Pettersen / Geirfinn Refsnes
19.1
Wobbler Namsen
01.07.2002 Værem Gård Willy Lassen
18
Wobbler Namsen
24.06.2002 Seem Tommy Høsli
17.5
Flue Namsen
02.06.2002 Grande / Rodum Hallvard Ryan / Helge Aasnes
17.5
Wobbler Namsen
14.06.2002 Seem Jan Åge Toresen
17
Mark Namsen
03.06.2002 Øvre Veium / Bjerken Brynjulf Rise
17
Wobbler Namsen
01.06.2002 Grande / Ranum Eivind og Axel Simonsen
16.7
Wobbler Namsen
01.06.2002 Øvre Veium / Bjerken Peter Larsson
16.6
Wobbler Namsen
05.06.2002 Heknin Per F. Hetty / Stein Balstad
16.5
Wobbler Namsen
22.06.2002 Øiem/Holandsøya Svein B. Lund
16.4
Mark Namsen
26.07.2002 Tørisdalen Taito Takkula
16
Flue Namsen
03.06.2002 Foss / Engstad Sveinung Klakegg / John Eskil Hildrum
16
Wobbler Namsen
01.06.2002 Mediå / Fossland Mats Jønsson
15.7
Flue Namsen
03.06.2002 Mediå / Fossland Jorunn Fiskum
15.5
Wobbler Namsen
12.06.2002 Værem Gård Hans Muller
15.5
Sluk Namsen
01.06.2002 Grande / Hildrum Bjørn Pettersen / Bjørn-Ove Valø
15.4
Wobbler Namsen
01.06.2002 Mediå / Fossland Per Gunnar Liberg
15.3
Wobbler Namsen
02.06.2002 Seem Tommy Høsli
15.2
Mark Namsen
25.06.2002 Seem Bert Sjødin
15.2
Mark Namsen
28.06.2002 Heknin Hans Petter Moen / Stig Håvard Kværnø
15.2
Wobbler Namsen
01.06.2002 Foss / Melhus Hans O. Toresen
15.2
Wobbler Namsen
06.06.2002 Tørisdalen Simen Løvhaugen
15
Flue Namsen
01.06.2002 Øvre Veium / Bjerken Jonas Winder
14.6
Wobbler Namsen
21.06.2002 Seem Bert Sjødin
14.5
Mark Namsen
02.06.2002 Mediå / Fossland Mats Jønsson
14.5
Flue Namsen
03.06.2002 Heknin Geir Johansen
14.5
Sluk Namsen
01.06.2002 Lilleberre / Veium Magne Hisdal
14.5
Flue Namsen
05.06.2002 Sellæghylla H. Hahn / Jo B. Furulund
14.4
Mark Namsen

Top 30, NVD 2001

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
09.08.2001 Elstad/Urstad Stig Tage Gordon
20.9
Wobbler Namsen
05.07.2001 Foss / Engstad Roy Andersen / Jørn - Panserlaget
20.5
Mark Namsen
14.06.2001 Øvre Vibstad Dick Van Prooijnen
20.2
Wobbler Namsen
08.06.2001 Nedre Grong Morten(7år) og Lars Høymark
18.5
Wobbler Namsen
14.08.2001 Kvittum Eyvind Rugland
18
Flue Namsen
08.06.2001 Seem Hasse Hanson & Sten Søderlund
17.5
Wobbler Namsen
19.05.2001 Røttesmo / Glømmen Rune Aardal / Bjørn Undersaaker
17.3
Wobbler Bjøra
13.06.2001 Kjøglum / Okstad. H.J.F.F. Olav Skarpengland
17.2
Flue Søråa
20.06.2001 Bjørnes øvre / Storskogmo Johannes Stark
17.2
Flue Bjøra
03.06.2001 Fiskumfoss Lars Volden
17
Mark Namsen
01.08.2001 Røttesmo / Glømmen Inger Lise og Rune Lassemo
17
Mark Bjøra
06.06.2001 Flasnes / Glømmen Trude Astrid Johansen
17
Sluk Bjøra
20.05.2001 Fuglår / Skjørland Freddy Grindvik
17
Mark Bjøra
18.07.2001 Storem A. Røbergshagen
17
Wobbler Namsen
02.06.2001 Øvre Vibstad Odd Arne Lindseth / Jonny Rosendal
17
Wobbler Namsen
09.08.2001 Øiem/Holandsøya Tormod Varsi
16.7
Flue Namsen
06.06.2001 Østduun Matti Hütti
16.5
Wobbler Namsen
14.06.2001 Mørkved / Grongstad Knut Mørkved
16.5
Wobbler Søråa
14.06.2001 Grande / Munkepollen Bjørn Tore Sørhøy / Bjørn Kaldal
16.5
Wobbler Namsen
03.06.2001 Mediå / Fossland Svein Terje Fiskum / Jorunn Fiskum
16.3
Wobbler Namsen
10.06.2001 Nerhøla Tømmeråsfoss Knut Arne Hånes / Frank Formo
16.3
Flue Sanddøla
16.06.2001 Grande / Hildrum Jan Petter Skjensvold
16.2
Wobbler Namsen
22.06.2001 Mediå / Fossland Philippe-Hubin
16
Flue Namsen
04.07.2001 Værem Gård Erik og Henning Pedersen
16
Wobbler Namsen
18.06.2001 Storskogmo / Fallet Per Åge Sjøberg
16
Mark Bjøra
11.06.2001 Krukårn Rintamäki Lauri
16
Wobbler Namsen
01.06.2001 Storem / Bertnem Jarle Dahl
16
Wobbler Namsen
06.06.2001 Grande / Melhus Dag Staale Jenssen
15.7
Wobbler Namsen
09.06.2001 Elstad/Urstad Even Stenvik
15.5
Mark Namsen
11.06.2001 Flasnes / Glømmen Berit Glømmen / Odd Arne Lindseth
15.5
Wobbler Bjøra

Top 30, NVD 2000

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
10.06.2000 Øvre Vibstad Jonar Nynes / Svein Sæternes
21.5
Wobbler Namsen
09.06.2000 Seem Sten Søderlund / Hans Hansson
20.8
Wobbler Namsen
05.06.2000 Gartland/Rosset Geir Kolsvik/Rune Sørgård
20.5
Wobbler Namsen
02.06.2000 Krukårn Paul Lødøen / H. Lorentzen
19.5
Wobbler Namsen
23.05.2000 Fuglem / Bjørnes Tor Nykvist / Bjørn Madshus
19.5
Wobbler Bjøra
09.07.2000 Grande / Hildrum Elmer Christensen
19
Sluk Namsen
06.06.2000 Himo / Rodum Werner Knieling
18.8
Mark Bjøra
27.08.2000 Foss / Melhus Rikard Eldseth / Marius Ovesen
18
Wobbler Namsen
17.07.2000 Foss / Engstad Seilen / Leschke
18
Mark Namsen
19.06.2000 Krukårn Asbjørn Einarsen / Einar Evensen
18
Wobbler Namsen
05.07.2000 Himo / Rodum Chris Hansen / Carl Møller
17
Wobbler Bjøra
12.06.2000 Krukårn Schab / Luschka
16.8
Wobbler Namsen
05.06.2000 Røttesmo / Glømmen Abrahamsen
16.8
Flue Bjøra
27.06.2000 Krukårn Juha Joklnen / Tommi Saankorski
16.5
Wobbler Namsen
26.06.2000 Vie/Leer Tommy Saarikoski
16.5
Wobbler Namsen
25.08.2000 Nedre Vibstad Ola Kjerstad / Per Pedersen
16.1
Sluk Namsen
12.06.2000 Krukårn Hermann
16
Wobbler Namsen
23.06.2000 Flasnes / Glømmen Håvard Fosså
16
Flue Bjøra
21.06.2000 Røttesmo / Glømmen Arve Nymoen
16
Sluk Bjøra
24.05.2000 Himo / Rodum Tore Haukø
15.8
Flue Bjøra
20.06.2000 Flasnes / Glømmen Helge Bauge
15.7
Sluk Bjøra
14.06.2000 Østduun R. og E. Neslund
15.6
Wobbler Namsen
04.07.2000 Gartland/Rosset Fisketeam ERÄ
15.5
Wobbler Namsen
10.06.2000 Fiskumfoss Roger Granli
15.5
Mark Namsen
10.06.2000 Mediå / Fossland P.G.Liberg/J.L. Rønning
15.4
Wobbler Namsen
01.07.2000 Heknin Sten Karlsen
15.1
Mark Namsen
10.08.2000 Øvre Vibstad Harri Lappalainen
15
Wobbler Namsen
25.06.2000 Sellæghylla Jan Helge Rauken
15
Mark Namsen
07.07.2000 Øverhøla Tømmeråsfoss Hans Wullum
15
Sluk Sanddøla
04.06.2000 Fuglår / Bjørnes Stig Helmersen
15
Wobbler Bjøra

Top 30, NVD 1999

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
11.06.1999 Grande / Vold Jesper Sørensen / Nicki Haugård
19.8
Wobbler Namsen
07.06.1999 Hammer / Børstad Jan Stordal
19.3
Mark Søråa
27.07.1999 Øvre Grong Robert Speakman
18.6
Wobbler Namsen
13.07.1999 Moum/Heggum Peter Nilsen
18.5
Flue Namsen
17.06.1999 Bjørnes Halvard Søbstad
18.3
Mark Bjøra
05.07.1999 Seem Torbjørn Schanke
18
Wobbler Namsen
11.06.1999 Råum / Romstad Werner Bruder
17.5
Mark Søråa
26.07.1999 Sellæg Tor Nykvist / Bjørn Madshus
17
Wobbler Namsen
17.07.1999 Mediå / Fossland Olav Lomsdalen
16.7
Wobbler Namsen
23.08.1999 Grande / Rodum Søren Høj / Lasse Laursen (Team#1)
16.5
Wobbler Namsen
25.06.1999 Mediå / Fossland Peter Eriksson/ Roger Ahlfors
16.4
Flue Namsen
28.07.1999 Mediå / Fossland Odd Are Jevnheim
16
Wobbler Namsen
23.08.1999 Homstad / Mælen Svante Sandsæter
15.5
Flue Namsen
22.07.1999 Himo / Rodum Tore Haukø
15.5
Flue Bjøra
25.06.1999 Sellæghylla J. Pettersen
15.5
Mark Namsen
09.06.1999 Seem Gunnar Bergstrand
15.5
Mark Namsen
01.06.1999 Øvre Veium / Bjerken Peter / Lars Erik Larsson
15.3
Wobbler Namsen
17.06.1999 Røttesmo / Glømmen Svein Inge Vikse
15.2
Mark Bjøra
09.06.1999 Seem Bert Sjødin
15.2
Mark Namsen
08.06.1999 Heknin Per F. Hetty / B. Vibstad
15.2
Wobbler Namsen
29.07.1999 Lilleberre / Veium Erik Skistad / Frode Lillemo
15
Wobbler Namsen
05.06.1999 Krukårn Heinz Hahn / Jo B. Furulund
15
Wobbler Namsen
22.07.1999 Skjørland / Røttesmo Ola Nagelhus
15
Flue Bjøra
06.06.1999 Røttesmo / Glømmen Dag Haugen
15
Wobbler Bjøra
04.06.1999 Røttesmo / Glømmen Stanley Sandin
15
Sluk Bjøra
20.06.1999 Gartland/Rosset Helge Bjørkli / Olav Bjørkli
15
Wobbler Namsen
25.07.1999 Moum/Heggum Atle Sævsreid
15
Sluk Namsen
16.06.1999 Krukårn E. Paananen / M. Patrikainen
15
Wobbler Namsen
07.07.1999 Nedre Vibstad Ingar Hansen / Val Lysberg
14.9
Wobbler Namsen
25.07.1999 Seem Gunnar Bergstrand
14.6
Mark Namsen

Top 20, NVD 1998 (Næsten kun Overhalla)

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
25.05.1998 Flasnes / Glømmen Rainer Wagner
19.7
Wobbler Namsen
16.06.1998 Røttesmo / Glømmen Ivar Skogmo
19.7
Wobbler Bjøra
23.08.1998 Røttesmo / Glømmen Jimmi Hansen
18.5
Flue Bjøra
21.08.1998 Sellæg Gottvasli / Seljelid
18.4
Wobbler Namsen
26.05.1998 Fuglår / Skjørland Per O. Lie / Jan B. Jacobsen
17.0
Bomber Bjøra
03.06.1998 Øvre Vibstad Tom F. Mathisen / K. A. Øvereng
15.6
Wobbler Namsen
22.08.1998 Heknin Morten / Øivind Nagelhus
15.6
Wobbler Namsen
14.07.1998 Gartland / Rosset Robert Gundersen
15.6
Mark Namsen
02.06.1998 Foss / Melhus Rune Ingebrektsen
15.1
Wobbler Namsen
01.06.1998 Leksås Bård Leksås / Stig Håvard Anon
15
Sluk Namsen
02.06.1998 Sellæg Matti Louko
14.8
Wobbler Namsen
02.06.1998 Heknin Bernhard Magnussen
14.6
Sluk Namsen
04.08.1998 Værem Gård Odd Aksel Klausen
14
Sluk Namsen
02.06.1998 Heknin Bernhard Magnussen
14.0
Wobbler Namsen
01.06.1998 Myklegård / Bertnem Jan E. Sjåstad
13.5
Wobbler Namsen
06.08.1998 Fuglem / Bjørnes Øivind Kleiven
13.4
Flue Bjøra
01.06.1998 Foss / Melhus Åse Kokaas / Kjell Petterson
12.5
Wobbler Namsen
04.08.1998 Røttesmo / Glømmen Paul Hawholm
12.4
Sluk Bjøra
02.06.1998 Øy / Bertnem Steinar Nysveen
12.1
Wobbler Namsen
26.05.1998 Fuglår / Skjørland Rune M. Hansen
12.0
Sluk Bjøra

Top 20, NVD 1997 (Kun Overhalla)

Dato Vald Fisker/Roer
Vekt
Redskap Elv
27.05.1997 Røttesmo / Glømmen Kvalstad / R. Flatås
20.5
Wobbler Bjøra
17.06.1997 Storem / Bertnem Racham / F. Lillemoen
20.2
Wobbler Namsen
02.08.1997 Krukårn Svein Waldal / J. A. Mortensen
18.8
Wobbler Namsen
13.06.1997 Øvre Vibstad Arne Sæheim
18.6
Wobbler Namsen
21.06.1997 Krukårn Knut Vannebo / K. Brønstad
18.1
Wobbler Namsen
04.06.1997 Grande / Rodum Anders Ram / V. Lysberg
17.4
Flue Namsen
29.05.1997 Fuglår / Bjørnes Lasse Lincoln / H. Løe
16.7
Wobbler Bjøra
02.06.1997 Krukårn Per Rønning / K. Karlsen
16.6
Wobbler Namsen
30.07.1997 Oppdal / Ristad Arnulf Hamstad / Karl Greiff
16.6
Sluk Namsen
02.06.1997 Krukårn J. A. Mortensen / K. Karlsen
16.2
Wobbler Namsen
11.08.1997 Krukårn Ø. Øye / K. Karlsen
16.1
Wobbler Namsen
22.07.1997 Grande / Hildrum Ingvar / Geir Lysberg
16.1
Mark Namsen
25.06.1997 Fuglår / Bjørnes Halvard Søbstad
16.0
Mark Bjøra
29.05.1997 Fuglår / Skjørland Tor Nyquist / B. Breivik
15.8
Wobbler Bjøra
17.06.1997 Grande / Hildrum Algotson / Høgnes
15.7
Wobbler Namsen
18.08.1997 Bertnem / Klykken J. Koedstrøm /A. Arnholtz
15.3
Sluk Namsen
17.06.1997 Grande / Hildrum S. Albertsen / J. Andersen
15
Wobbler Namsen
13.06.1997 Flasnes / Glømmen Lisa Nordgaard
15.0
Sluk Bjøra
24.05.1997 Himo / Rodum Keljo Oskaar
15.0
Flue Bjøra
19.06.1997 Flasnes / Glømmen Roman Bock
14.1
Sluk Bjøra

Opdateret 04/09-2015